Как се формира микробиома след раждането и защо е много важно мама и тати да са здрави?
90% от микроорганизмите населяващи тялото са полезни! Ние имаме няколко „микробни общества“ в организма си. Те започват да се формират след раждането и имат пряка връзка със здравето на майката преди всичко, но и на бащата и обкръжаващите детето близки.
Те се разпределят приблизително така:
- полезни 20%— пробиотици, бифидо и лакто бактерии
- условно патогенни 50% — коки, диплококи, стафилококи и други бактерии
- патогенни (опасни бактерии) 30% -салмонела, дизентерия и други
Хранителната среда в организма определя вида на микроорганизмите, които ще живеят в него! Т.е. това, което консумираме ни прави здрави или болни и го предаваме на децата си!
Множество видове не могат да бъдат култивирани със съвременните лабораторни средства. Въпреки това в последното десетилетие нова генерация генетични тестове даде възможност за доста широки изследвания на човешкия микробиом – посредством генетичен материал на микроорганизмите от определена среда. Това доведе до огромен брой публикации върху компонентите на микробиома и промените настъпващи в него.
Микробните общества имат много и различни функции в организма:
-
- защитават лигавиците и кожата
- спомагат за смилането храната
- произвеждат полезни вещества
- извършват превръщане на хранителни вещества
- предпазват от инфекции и патогенни щамове
- контролират метаболизма
- влияят на апетита и външния вид
- влияят върху формирането на имунитета, дирижират и обучават имунната система
- влияят на емоциите и умът
- дори могат да диктуват, кои гени да бъдат наследени
- произвеждат витамини от Б групата, Витамин К, други хранителни вещества и дори естествени антибиотици
- влияят върху репродукциятa
- чрез продуктите от метаболизма си може да въздействат върху гените на човека и да формират тяхното проявление
Защо са ни необходими и откъде можем да ги вземем когато сме малки?
В тялото на човек има няколко обособени микробни общества, които са изключително важни за здравето и имунитета. Това са храносмилателната система, половата система, по-точно влагалището при жената, носоглътката и дихателната ситема, кожата, косата и ноктите.
По време на раждането и веднага след това от кърмата се сдобиваме с първите бактерии – Lactobacillus johnsoni! Тази бактерия е част от Ацедофилус комплекса и ролята й е да разгражда мляко, което ни помага да усвояваме майчината кърма и затова тя е първата, която се заселва в бебешкия микробиом. Ако има раждане със секцио или невъзможност за къмене това не се случва по този естествен начин. На по-късен етап бебешкия микробиом започва да се населява с разнообразни бактерии от още няколко места – от кожата чрез постоянен контакт с майката, от носоглътката и дихателната система, също от ноктите, косата и храносмилателната система на майката. Много е важно, че всеки човек има уникален собствен микробиом и той е най-близък до този на неговата майка.
Вече се знае огромната роля на добрия микробиом за имунитета и поради това е изключително важно родителите още преди зачеването и самото раждане да са здрави или да предприемат действия в тази насока. Програми
Получава се, че нашите лични екосистеми всъщност определят здравето ни и това на децата! Пропускливите черва
Д-р Весела Балтова- холистичен лекар, хомеопат, нутритерапевт
Отказ от отговорност: Информацията в този блог е само с образователна цел и не е предназначена за медицински съвет, диагностика или лечение. Ако изпитвате симптоми или се нуждаете от здравен съвет, моля, консултирайте се с медицински специалист.