Здравето на жената е може би най- тясно свързано с хормоните. Няма период в живота, който да не е зависим от нивата и баланса на хормоните.
В наши дни на това се обръща голямо значение, но за съжаление объркването в хормоналната система на жените става все по- голямо. За да се случва това си има редица причини, които често не се отчитат, но за това по-късно! Хормоналния дисбаланс влошава качеството на живот на жената, носи объркване, тревожност и много дискомфорт в личен и социален план. Отделно натоварва бюджета в търсенето на решение и помощ, защото може да е свързано със сериозен психоемоционален и физически дисбаланс.
Хормоналните промени, които идват с менопаузата, започват преди да се стигне до 50-те с преходен период, наречен перименопауза, която преминава в един момент в пременопауза предшестваща менопаузата. Този етап има тенденция да започва на все по-ранна възраст, имам пациентки които имат тези оплаквания даже след 30-35 годишна възраст!! Перименопаузата може да продължи от 5 до 15 години средно и е се характеризира с постепенно намаляване на нивата на женските хормони, което се усеща най-често в негативен план от жената.
Какво се случва с вашите хормони по време на перименопауза
Първият хормон, който започва да намалява по време на перименопаузата, е прогестеронът, следван от естрогена и другите. Тази промяна най-често ще доведе до оплаквания като– нередовен цикъл, ПМС, засилено кървене, вагинална сухота, вегетативни оплаквания като сърцебиене, мигрена, горещи вълни, безсъние и тревожност- симптоми, които предшестват менопаузата. Често описват това усещане като, че тялото ти вече не е твоето, не те слуша и като, че нещо сериозно не е наред. Просто природата или нещо друго се намесва в хормоналния ви баланс.
Връзката перименопауза – кръвна захар, за която трябва да знаете
Личните ми преживявания и търсения ме доведоха до нещо, което не се коментира много от специалистите, особено гинеколозите. Най-често вниманието ни е насочено към нивата на естрогена и прогестерона, но има още три хормона, които са от изключителна важност в този период на промяна на женския организъм – инсулин, кортизол и окситоцин.
Инсулинът има връзка с много други хормони, включително половите хормони (естроген, прогестерон и тестостерон). Така че, когато той извън контрол, и други хормони също излизат от норма. В периода на перименопаузата често се развива различна степен на инсулинова резистентност. Това означава, че има излишък от инсулин в тялото, който не си върши работата и клетките на тялото не реагират правилно на неговите сигнали. С други думи, инсулинът не може да изпълни основнoто си предназначение, да вкара глюкозата вътре в клетката, за да я използва като енергия.
Въведено е даже понятието MMS-менопаузален метаболитен синдром, чието начало се наблюдава в периода преди настъпването на менопаузата. Метаболитния синдром е широко понятие, в основата на което лежи инсулиновата резистентност. В това понятие се включва тъканна инсулинова резистентност, дислипидемии, абдоминално затлъстяване и артериална хипертония.
Ние, жените развиваме инсулинова резистентност, защото телата ни вече не успяват да се справят с големите количества въглехидрати, които сме свикнали да поемаме, дори и здравословни като плодове, пълнозърнести храни, картофи или кафяв ориз. В кръвта се натрупва твърде много глюкоза, която не може да се усвои и преработи и резултатът е хормонален хаос, който се изразява в горещи вълни, умора, затруднена концентрация, покачване на теглото и други неприятни симптоми.
Има и още нещо много важно наблюдение, което искам да споделя. Връзката между затлъстяването, инсулиновата резистентност и риска от рак на гърдата. Проучвания сочат, че натрупване на коремна мастна тъкан след менопаузата може да доведе до увеличаване на риск от рак на гърдата, естроген-зависима злокачествена болест, в постменопаузалните години, когато нивата на естрадиол в циркулацията са ниски.
Прочетете 2 част – за ролята на другите играчи в хормоналния баланс и как да ги балансираме, за да се чувстваме добре физически и в баланс психически. Тук
Станете част от нашето семейство абонирайте се за нашия бюлетин и/или изтеглете безплатна книжка от тук
Бъдете здрави
Д-р Весела Балтова