Първа част
Често, когато жените си задават този въпрос, вече са се появили проблеми. Те варират от проблеми със забременяването, кисти на яйчниците или на гърдите, миоми, ендометриоза, поликистозни яйчници, ПМС, проблеми със съня, проблеми с кожата. Списъкът може да продължава.
Това, което прави впечатление, ако напишем в търсачката „дефиниция на хормонален баланс“ е, че първите резултати, които се появяват не са на тема хормонален баланс. Първите резултати са със заглавия свързани с хормонален дисбаланс и симптомите му. Много често се случва да определяме здравето, само и единствено като отсъствие на болест. Как ви звучи? Дали не бъркаме някъде?
Как определяме женското хормонално здраве? Преди да търсим отговор на този въпрос, обаче, нека първо си изясним базовите понятия.
Какво всъщност са хормоните?
Хормоните в тялото ни играят ролята на посланици, които достигайки до клетките, определят поведението им. Тук има един ключов момент –за да се повлияе поведението на клетката, тя трябва да разпознава съответния посланик, т.е. да има рецептори за съответния хормони да е чувствителна към него. Чувствителността на клетката към дадени хормони може да се променя във времето. При постоянно високи нива на инсулин, например, рецепторите за инсулин на клетката са непрекъснато заети и тя става нечувствителна към него. Такива промени могат да доведат до инсулинова резистентност, резистентност към кортизола, прогестеронова резистентност. А те носят със себе си цяла каскада от свързани проблеми. По-лошото е, че виждайки крайния ефект, лесно можем да пропуснем първопричината. Добрата новина е, че в повечето случаи тези промени са обратими чрез правилен начин на живот и хранене.
Видове хормони:
Хормоните се делят най-общо на две групи – мастноразтворими и водоразтворими.
Мастноразтворимите хормони се произвеждат с участието на холестерол и се наричат още стероидни хормони. Част от тях са половите хормони – естрогените в тялото, прогестерон, тестостерон и стресовите хормони кортизол, алдостерон и DHEA. Те имат по-дълъг живот в тялотои за да повлияят на клетката преминават през клетъчната стена.
Водоразтворимите се произвеждат с участието на амино киселини. Част от тях са стресовите хормони – адреналин, норадреналин, окситоцин, хормона на щитовидната жлеза – тироксин, „хормонът на съня“ – мелатонин, фоликулостимулиращия хормон, хормонът отговорен за поддържане на нивата на кръвната захар – инсулин и др. Те имат по-кратък живот в тялото и влияят на клетката, като се свързват с рецептори на повърхността на клетъчната стена.
Има и трети вид локални хормони, които се наричат простагландини и се произвеждат от липиди или казано по-просто мазнини, които се отделят от клетъчната стена. Но за тях ще си поговорим в отделна статия.
Какви функции имат хормоните в тялото?
Вече има идентифицирани над 50 хормона в човешкото тяло. Всяка клетка в тялото ни има рецептори за различни хормони, които повлияват нейните функции. Различните хормони, най-общо казано, влияят на:
- емоциите и настроението,
- имунната функция,
- кръвообращението,
- репродуктивните способности,
- начинът, по който преработваме храната,
- нивата на енергия,
- поддръжката на баланса на течностите в организма,
- усещането за глад иситост.
Какво влияе на баланса на хормоните в тялото?
Нивата на хормоните особено при жените се променят спрямо множество фактори. Част от тях са:
- възраст,
- фаза от цикъла,
- начин на хранене,
- качество и количество на съня,
- ниво на стрес и възприятието за него,
- физическа активност,
- тегло,
- генетична предразположеност,
- токсини и химикали, привнесени с храната, водата, въздуха, почистващи средства и материали за лична хигиена.
Да дефинираме женско хормонално здраве:
Вече видяхме, че е трудно да се открие дефиниция за хормонално здраве, различна от отсъствието на болест или съответно симптоми. Но, за да можем да преценим къде се намираме, е добре да знаем какво целим. Предлагам ви едно определение за жена, чиито хормони са в баланс. Това е жена, която
- има стабилно ниво на енергия през деня,
- няма проблеми със съня,
- събужда се отпочинала,
- има стабилни емоции,
- има нормално желание за храна, без непреодолими желания за определени храни, като сладко, солено, мазно и др.,
- има добро ниво на сексуална енергия и желание,
- лесно поддържа оптимално тегло,
- има здрава, лъскава коса и
- има чиста, здрава кожа.
Това далеч не е изчерпателна дефиниция, но може да бъде отправна точка за това какво целим. Важно да сме наясно, че балансът на хормоните ни е динамичен процес. Не е важно непременно да сме отметнали всички точки от описанието по-горе, важното е да се чувстваме добре в тялото си и да имаме енергия да изпълняваме ежедневните си задачи.
В тялото ни циркулират непрекъснато множество хормони, както видяхме по-горе – над 50 различни хормона. Производството на някои от тях зависи пряко от наличието на други, но това не е всичко. Дефицитът или излишъкът на даден хормон може да доведе до промяна в нивата на друг, който на пръв поглед няма нищо общо с него.
След като вече имаме базово определение за женско хормонално здраве, в следващата статия ще разгледаме какви са зависимостите между някои от основните хормони, от които зависи женския хормонален баланс и какви проблеми могат да възникнат, когато в организма ни цари хормонален хаос.
Ваня Стойчева
Източници:
HormoneIntelligence –Aviva Romm, MD
Essentials of Human Anatomy and Physiology – E. N. Marieb, S.M. Keller
Concepts of Biology – 1st Canadian Edition – Charles Molnar, Jane Gair