Теате Рейки и неговата истинска история
Края на 19 и началото на 20 век Япония е управлявана от император Мейджи – времето на синтоизма. Традиционна религия, която обожествява човека, природата и нейните закони. Котодамите (част от синтоизма) включват хармонизиране и фиксиране на потока енергия във всичките й форми. Микао Усуй, изповядващ тази религия, познава принципите на звукоизвличане (лит. японски котодами) и нарича това учение за работа с котодамите – „Метод за Постигане на Лично Съвършенство“(МПЛС).
1923 год. – Япония е засегната от голямо земетресение, много са ранените. Морският офицер Чуджиро Хаяши се обръща с молба към учителя си Микао Усуй методът МПЛС да намира по-бързо приложение при оздравителните процеси на болните, защото състоянието им не винаги предполага използването на котодами. Микао Усуй и Тосихиро Егучи приемат присърце молбата и включват при обучението в МПЛС калиграфско изображение на котодамите. т.е. Рейки Символите, които днес са известни на всички, обучавани в системата.
Крис Марш, професионален музикант и културолог, повече от 20 год. периодично е пътувал до Япония, изучавайки и обучавайки се в изкуството на самураите. През юни 2000 г.се среща със Сузуки сан, 107-годишна монахиня, роднина и ученичка на Микао Усуй, която му предава цялата информация за МПЛС. В продължение на година К.Марш се среща с още 11 живи ученика на Микао Усуи (най-възрастният е бил на 111 год.) за потвърждение на съществуването на метода.
На конференция по Рейки във Флоренция, 2001 г., чрез Крис Марш и Ендрю Боулинг светът научава за „Метода за Постига на Лично Съвършенство“, включваща работа с котодами и Рейджу инициация. Методът е наречен „Усуй Теате“ от уважение към Микао Усуй. Но „Рей“ и „Дама“ (кото/дама) са синоними, а „Рейки“ техниката вече е добила своята популярност. Затова по-късно техниката става известна като „Теате Рейки“. Така (според Франк Петер) отразява по-точно и разбираемо за западния свят това, което е преподавал Микао Усуй.
Що е „котодама“ – Терминът „резонанс“ е познат на всички. Два звука резонират един с друг. Като пример можем да вземем всеки струнен инструмент. Когато две струни са настроени на един и същи тон, докосвайки едната струна, другата също започва да вибрира. В това се състои феноменът на резонанса. Същият механизъм действа и в тялото ни на всички нива: физическо, етерно, емоционално, ментално и духовно.
Преди векове този резонанс са използвали така наречените „хранители на свещените звуци“. Те са били в състояние да спрат войска на разстояние, да призоват дъжда, да укротят вятъра, да лекуват. В бойните изкуства владеене на звуковете и резонирането им е известно като работа с котодамите. Днес доказателство са най-вече безконтактни боеве в Айкидо.
Класическите синтоиски котодами са 50. Котодами наричат срички, състоящи се от един гласен и съгласен звук. Звуците възникват в резултат на колебанията на гласовите връзки в гърлото, образувайки звукови вълни. Разпространявайки се в пространството те влияят на околната среда: човек, животни, растения. Всеки звук оказва на организма определено въздействие. Така в нетрадиционната медицина се лекуват много заболявания. Пример: в йога практиките се пеят мантри, където свещените звуци се намират в особени позиции. От 50 чисти звукови котодами са образувани множество думи. Всяка дума или сричка носи в себе си съзидателна функция – взаимодействие на звука с човека (тяло и психика).
В котодамите се използват три основни принципа на звукообразуване:
- Ана – универсален ритъм, първичната вибрация, тук се отнася тишината
- Мана – това е звуков ритъм, който лежи в основата на мисленето
- Кана – звуков ритъм, който е проявление на словото
тишина – мислене – слово (звук)
За разлика от различните религии и философски школи, звуците са съществували и ще съществуват вечно и това, което Природата е заложила в тях на практика продължава да оказва своето въздействие във всеки миг от живота ни.
Успех на всички, търсейки път към себе си и желанието да открият собственото звукоизвличане от КОТОДАМИТЕ чрез „Теате Рейки“.
Татяна Маркевич, Рейки Мастер и Теате Мастер
Литература:
- Бронуин, Франс Стийн; Рейки енциклопедия;
- Дмитриева,Ирина Владимировна, Рэйки – искусство исцеления руками;
- Петер, Франк; Огънят на Рейки;
- Стивънс, Джон, Свят на омиротворение (Биография на Мирохей Уешиба. Основателят на Айкидо);
- Материали от интернет;