Кандида в червата – причини, симптоми, лечение
Кандида е вид гъбичка, която естествено присъства в човешкото тяло, включително в устната кухина, кожата и червата. Тя е част от нашия микробиом и има редица полезни функции, като участие в усвояването на глюкозата, отделянето на тежки метали и други. Семейството на Candida е голямо, наброява над 100 вида, от които около 10 са патогенни за човека. Най-често при жени с гъбична инфекция се изолира Candida albicans; при наличие на микотичен патоген, нейната честота достига до 80-85% от случаите. Други представители на този род са Candida glabrata, krusei, tropicalis и други.
Обикновено тази гъбичка не създава проблеми, но когато се размножи прекомерно, може да доведе до инфекция, известна като кандидоза. Кандидозата е микотична – гъбична инфекция, която се причинява от гъбични микроорганизми, принадлежащи към род Candida. Тя си е създала редица механизми за оцеляване и е много приспособима. Това често създава проблеми при лечението и предпоставки за хронични гъбични инфекции. Тази статия ще разгледа причините, симптомите, областите на проява, лечението и диетата при кандидоза, както и влиянието й върху емоционалното състояние. Ще предложим също така няколко рецепти за хранене и методи за лечение с природни средства, включително хомеопатия, хранителни добавки, етерични масла и Шуслерови соли.
Причини за развитие на кандидоза:
- Антибиотици – употребата на антибиотици унищожава полезните бактерии в червата, което позволява на Candida да се размножи безконтролно.
- Диета с високо съдържание на захар и рафинирани въглехидрати – захарта подхранва растежа на Candida.
- Стрес – хроничният стрес отслабва имунната система и увеличава риска от свръхрастеж на Candida.
- Слаб имунитет – хората с отслабена имунна система са по-податливи на кандидоза.
- Хормонален дисбаланс – хормоналните промени, особено при жени, могат да предизвикат свръхрастеж на Candida.
Симптоми на кандидоза:
Симптомите на кандидоза могат да варират в зависимост от засегнатата област. Те могат да са много разнообразни, често дори не се предполага присъствието на Candida в тялото. Свръхрастежът на гъбички освобождава редица токсини, които интоксикират тялото. Имунната система се изтощава, защото постоянно трябва да се бори. Високите токсични нива засягат и адекватната чернодробна функция за тяхното пречистване и отделяне. Така се попада в омагьосания кръг на възпалението и опасност от отключване на сериозни заболявания. Най-честите симптоми включват:
- Постоянна умора
- Проблеми с храносмилането (газове, подуване, запек или диария)
- Кожни обриви и сърбеж
- Вагинални инфекции при жените
- Чести главоболия и мозъчна мъгла
- Нарушения в настроението и депресия
Области на проява:
Както вече споменахме, Candida може да има най-неочаквани прояви и кандидозата може да засегне различни части на тялото, включително:
- Устата и гърлото – бели налепи в устата, болки в гърлото.
- Кожата – червени обриви, сърбеж и лющене.
- Вагината – сърбеж, парене и бяло течение.
- Червата – газове, подуване, хронична диария или запек.
Лечение на кандидоза:
Лечението на кандидоза изисква многостранен подход, който включва промени в диетата, използване на природни средства и медицински интервенции при нужда.
Диета:
Избягвайте храни с високо съдържание на захар, рафинирани въглехидрати и млечни продукти. Включете повече зеленчуци, плодове, протеини и здравословни мазнини в диетата си. По този начин създавате алкална среда в организма си, която не е благоприятна за възпалителни процеси и развитие на патогенна чревна флора. Ето няколко примерни рецепти:
- Салата с киноа и авокадо – смесете сварена киноа с нарязани краставици, домати, авокадо и зехтин. Подправете със сол и лимонов сок.
- Печена риба със зеленчуци – печете филе от риба с броколи, моркови и тиквички. Подправете с билки и зехтин.
Природни средства за лечение на кандида:
Все повече се търсят природни средства за справяне с кандидозата. Тя често развива резистентност към химическите медикаменти, особено ако е третирана неправилно във времето и има чести реинфекции!
- Хомеопатия – средства като Candida albicans 30C, Borax 6C и Sulphur 30C могат да бъдат полезни. Консултирайте се с хомеопат за индивидуализирано лечение.
- Хранителни добавки – подпомагат възстановяването на чревната флора, което е задължителен елемент от лечението. Ето най-важните средства, които са на първа линия – пробиотици, витамин D, цинк и омега-3 мастни киселини.
- Етерични масла – могат да се използват локално или вътрешно след консултация с лекар. Понякога си противоречат с другите медикаменти! Масло от чаено дърво, масло от риган и кокосово масло имат противогъбични свойства.
- Шуслеровите соли станаха популярна част от нашата домашна аптечка – ШС №4 (Калиум муриатикум), ШС №9 (Натриум фосфорикум) и ШС №8 (Натриум хлоратум) могат да помогнат за регулиране на чревната флора, лигавицата и укрепване на имунната система.
Лечението на Candida понякога е доста трудно. То отнема време и е нужно търпение и дисциплина. Колонизацията с гъбички става постепенно. Те завземат неусетно все по-големи пространства и е нужно да се отнасяме сериозно към този патоген.
Он-лайн консултации с д-р Балтова – може да направите от ТУК.
Абонирайте се за нашият Youtube каналза още интересна информация! Например като тази Невен.
Бъдете здрави!