Гел лак – ползи и вреди в една бутилка

 

Гел лакът е хибрид между гел и лак и направи революция в индустрията за нокти в световен мащаб. Благодарение на това трайно покритие, всяка жена има възможността да има красиви и добре поддържани нокти на ръцете и краката си за дълго време.

Все по-често обаче се поставят въпросите за ползите и вредите от гел лака! И това е доста сериозно!

Много жени се сблъскат с неприятни странични ефекти на чудотворното покритие. Представителна проба показа, че гел лакът може да причини пожълтяване на нокътната плочка и нейната значителна деформация, както и алергичен и контактен дерматит. Американски учени подозират влиянието на гел лака върху развитието на плоскоклетъчен рак на кожата. Прекалено висока цена за красиви нокти, нали?

Вредно ли е използването на гел лак?

Вредността на гел лака се свързва преди всичко с доста травматичната технология на неговото приложение:

  • горният рогов слой на нокъте се отстранява с абразивен инструмент, като по този начин той се лишава от естествена защита
  • уязвимата нокътна плоча се подлага на сериозен химикал (както всяко боя и лаково покритие, съдържащо токсични и вредни за човешкото здраве вещества)
  • Обработка с термична (UV лампа).

 

Последствията са не много приятни- дехидратация на нокътната плочка, загуба на здравия й цвят, чупливост, крехкост и нерядко гъбички.

Горният рогов слой на нокътя има защитна функция- отразява слънчевите лъчи и предпазва тялото от проникване на гъбички. Когато този слой се изпили, нокътната плоча става пореста и всяка инфекция може лесно да проникне през нея.

Гел покритието не осигурява защита, напротив, нокътната плочка под него страда! Бактериите и гъбичките проникват през микропукнатини и започват активно да се размножават поради парниковия ефект. На практика дерматолозите често наблюдават пациенти с гъбични инфекции на ноктите след използване на гел лак. Инфекция също може да бъде внесена от маникюрист, който не борави правилно с инструментите.

Някои жените ползват гел лак постоянно, в продължение на месеци, години, често без прекъсване. Това не е благоприятно за тялото, но също много важно е, че под гел лака е трудно да се забележат „сигналите“, които тялото изпраща в случай на лошо здраве. Това могат да са промени като бели петна, черни ивици, бразди през или по протежение на нокътя, вдлъбнатини под формата на точки, изкривяване на нокътната плочка, и т.н.

Защо гел лакът е опасен?  Какви са последствията от употребата му?

Медицинските специалисти  вече имат наблюдения за усложненията, които възникват след прилагането на гел лак.

Най-често това е:

  • механични (травматични) заболявания на ноктите
  • алергичен контактен дерматит
  • кожни лезии, причинени от излагане на ултравиолетова радиация

Усложненията не винаги възникват веднага, те често имат кумулативен ефект. Патологичните състояния могат да се появят 10-15 месеца след употребата на геллак.

Най-честите алергени са 2-хидроксипропилметакрилат, 2-хидроксиетилметакрилат и тетрахидрофурфурилметакрилат. Всички тези вещества (метакрилати), съдържащи се в повечето гел лакове, причиняват кожен дерматит дори при жени, които преди това не са имали алергични оплаквания (95,4%).

Сред механичните лезии, които възникват след носенето на гел лак, проучванията отбелязват птеригиум на нокътя – растеж на епонихиума (долния тънък слой на кутикулата) и прехода му към нокътното легло; онихолиза( отделяне на част от плочата от нокътното легло). Т.е променя се самата структура на нокътя.

Вредни ли са UV лампите?

Днес много учени пишат за вредата от ултравиолетовите лампи. UV лъчите могат да засегнат не само нокътната плочка, но и околната кожа. Според прегледите жените често отбелязват:

  • дехидратация на кожата на ръцете
  • пилинг и хиперпигментация
  • термични изгаряния

Проучванията показват, че маникюр с гел лак, извършен повече от 12 пъти за 3 години (при условие, че времето на експозиция е повече от 8 минути) увеличава риска от развитие на рак на кожата. Този опасен ефект на ултравиолетовите лампи за нокти трябва да се вземе предвид от жени с наследствена предразположеност към злокачествени кожни тумори.

Как да възстановим ноктите след гел лак?

Колко щети ще получи нокътната плочка след гел лак зависи от индивидуалните характеристики на тялото и колко дълго сте го носили, но фактът, че нокътят ще се деформира по един или друг начин, е 100%. Могат да помогнат масла (зехтин, рициново, морски зърнастец и др.) или кремове с фосфолипиди. Те трябва да се нанасят в дебел слой върху зоната на растеж на ноктите и да се оставят за 10-15 минути. Това ще заздрави нокътната плочка и ще върне нейния блясък. При всички случаи е добре да се направи детокс с насоченост към черния дроб и кожата. Хомеопатията и хомеопатичната детокс терапия би била изключително полезна в редица случаи.

Здравето идва отвътре! Включете в менюто си храни, богати на силиций и селен – яйца, месо, риба. Полиненаситените мастни киселини: Омега-3 и Омега-6 имат положителен ефект върху качеството на ноктите. Лекарите отбелязват високото им съдържание в ядки, авокадо, семена и всички видове масла.

Има ли гел лак някакви полезни свойства?

Несъмнено! Гел лакът изглежда луксозно върху ноктите, той е по-изразителен и привлекателен от обикновения лак, издържа 3-4 седмици и ви позволява да вършите всичките си домакински задължения (можете да мокрите ръцете си много пъти и да не се притеснявате за безопасността на гел лака) . И като цяло жените обожават маникюра, той подобрява настроението им и често има положителен ефект върху самочувствието.

Случай от хомеопатичната ми практиката 

Жена 45 годишна. Идва с оплакване – отичане, обриви с течност по ръцете и краката. Диагнозата от дерматолог е дисхидроза Има еритематозни уртикариални обриви, папули с везикули и силен сърбеж. Състоянието започва много рязо със силен сърбеж. Това се повтаря неколко пъти, лекувана е с  кортикостероиди . Няма определена причина за състоянието. Анамнезата беше снета доста подробно и дадено хомеопатично лечение и детоксикираща терапия. Като причина появата на ссъстоянието съвпадаше с ходенето на маникюр. Това се потвърди във времето.  Остава за долекуване и наблюдение.

Гел лак - ползи и вреди в една бутилка

За Д-р Весела Балтова

 

 

 

Моля, споделете с ваши приятели: